Seeding List for RWBC Class A 7th Edition:(can still change before start!)

(Demotions: 6)
09.07.07
(Start July 2nd 2007)
Results and tables of Class A 7th Edition
# Name Flag Country Author
(first name)
*Rating Version last Edition Additional Info
1Rybka_232a-32(SO+Slow)CZVasik Rajlich2979(1.2f) 
2       
3Hiarcs_X54UCIUKMark Uniacke2838 promoted
4       
5Fruit_221FRFabien Letouzey2834  
6LoopList_12-32DEFritz Reul2811(List 5.12) 
7Glaurung_2epsilon-5NOTord Romstad2804  
8       
9Scorpio_191JAETDaniel Shawul2769 promoted
10Spike_12DEVolker Boehm + Ralf Schaefer27691.1 
11Naum_20CAAlex Naumov27611.91 
12Shredder_91DEStefan Meyer-Kahlen2744  
13WildCat_70BLIgor Korshunov27146 
14Ktulu_75IRRahman Paidar2705  
15Ruffian_210SEPer-Ola Valfridsson2700  
16Alaric_70706SEPeter Fendrich2696 promoted
17ProDeo_15NLEd Schroeder26831.1 
18DeepSjeng_25BEGian-Carlo Pascutto2678  
19Movei_008425ISUri Blass2673 promoted
20Petir_439IDPeter Alloysius2672 promoted
21Gandalf_601DKSteen Surballe2665  
22      
23TheBaron_221/222?NLRichard Pijl2654(1.81b2) 
24TheKing_333NLJohan de Koning2653  
25SlowChess_BlitzWV21USJonathan Kreuzer2653  
26      
27Delfi_51ITFabio Cavicchio26044.6 
28      
29Thinker_47aCALance Perkins2597  
30Booot_4131UAAlex Morozov2595 promoted
31SmarThink_017aRUSergei Markov2595  
32Aristarch_450DEStefan Zipproth2591  
33Pharaon_351FRFranck Zibi2585  
34LittleGoliath_Evo1018DEMichael Borgstaedt2584  
35Chiron_TurinCITUbaldo Andrea Farina2569  
36Anaconda_207b2DEFrank Schneider + Kai Skibbe2568 promoted
37SOS_51DERudolf Huber2567  
38Pseudo_07cCZJan Klima2563  
39AnMon_560FRChristian Barreteau2563  
40Crafty_215MBUSRobert Hyatt2554(19.20DC) 
41Viper_01NOTord Romstad2553 promoted
42WBNimzo_2000bATChristian Donninger2542  
43Tao_56NLBas Hamstra2538  
44GreenLightChess_30122UKTim Foden2525  
45Zappa_11USAnthony Cozzie2516  
46Yace_09987DEDieter Buerssner2510  
47Quark_235PaderbornDEThomas Mayer2494  
48Bringer_19DEGerrit Reubold2480  
        
        
2BugChess2_15FRFrancois Karr2594  
4Bright_02aNLAllard Siemelink2835  
8ChessTiger_2007_1UCIFRChristophe Theron2796  
22FrenzeeDeep_30DKSune Fischer2661  
26Colossus_2007bUKMartin Bryant2650  
28Jonny_283DEJohannes Zwanzger2599  
table created by T2T 2.51

Group A 

Seed#   Name
 1 Rybka_232a-32(SO+Slow)
 4 Bright_02a  
 6 LoopList_12-32        
 7 Glaurung_2epsilon-5
10 Spike_12
11 Naum_20
13 WildCat_70
16 Alaric_70706
18 DeepSjeng_25
19 Movei_008425
21 Gandalf_601
24 TheKing_333
25 SlowChess_BlitzWV21
28 Jonny_283
30 Booot_4131     
31 SmarThink_017a
34 LittleGoliath_Evo1ution1018
35 Chiron_TurinC
37 SOS_51
40 Crafty_215MB
42 WBNimzo_2000b
43 Tao_56
45 Zappa_11
48 Bringer_19

Group B

Seed#   Name                    
 2 Strelka_10b => replaced by BugChess2_15!
 3 Hiarcs_X54UCI
 5 Fruit_221
 8 ChessTiger_2007_1UCI
 9 Scorpio_191JA
12 Shredder_91
14 Ktulu_75
15 Ruffian_210
17 ProDeo_15
20 Petir_439
22 FrenzeeDeep_30
23 TheBaron_221
26 Colossus_2007b
27 Delfi_51
29 Thinker_47a
32 Aristarch_450
33 Pharaon_351
36 Anaconda_207b2
38 Pseudo_07c
39 AnMon_560
41 Viper_01
44 GreenLightChess_30122
46 Yace_09987
47 Quark_235Paderborn

The best 8 of each preliminary group play a double round together in the Finals.
The last 8 of each preliminary group play a double round together in the Demotions.
All points from the preliminary groups will be counted too!


UCI/Polyglot:        Rybka,Fruit,Shredder,Glaurung,LoopList,DeepSjeng,LittleGoliath,SOS,Hiarcs,Anaconda,Viper,Colossus,
                     ChessTiger,Bright,Ktulu,Tao(because of unloading),ProDeo(because of unloading)
PolyglotDefaultBook: LoopList,Anaconda,Viper,Colossus,
ThinkerDefaultBook:  -
Special Books:       Spike book by Pavel Hasek, TheKing and Glaurung books by Salvo Spitaleri(except RR4),
                     Alaric, Rybka and Shredder books by Guenther Simon